Kako bismo se što bolje prilagodili energiji vode koja dominira prirodom zimi, trebamo naučiti što bolje se zagrijati, a u tome nam mogu pomoći neki od ovih savjeta – Što jesti?Kako kuhati? Kako potaknuti pozitivno raspoloženje zimi?
Kako zimi sve protječe sporije, takvo treba biti i kuhanje.
- duže, na laganoj vatri, uz korištenje malo više soli i ulja
- pečenje u pećnici, kuhanje u ekspres loncu, pirjanje na ulju i prženje kao dominantni načini pripreme jela
- uz korištenje manje količine vode i ostalih tekućina u kuhanju (te ujedno i u konzumaciji)
Prilagođavamo se odabirom namirnica i plodova koji su dostupni zimi.
- heljda iz skupine žitarica dat će pregršt energije i zagrijati sve koji previše vremena provedu na hladnoći
- mahunarke koje osnažuju bubrege zimi: pogotovo azuki grah, crna soja, grah (uz kuhanje mahunarki dodaje se i kombu alga koja opskrbljuje mineralima)
- povrće – naglasak na korjenastom povrću koje raste ispod zemlje te daje više yang energiju- voće
- uživajte u suhom voću, kompotima i zimnicama, a izbjegavajte šećer koji dodatno slabi i rashlađuje organizam
- fermentirani proizvodi – tradicionalno kiseljeno povrće – kupus, repa i sl., miso pasta koji jačaju probavu bogatstvom enzima
Sve u prirodi spava zimski san, trebali bismo i mi malo više odmarati.
Kad su dani kraći, a noći dulje trebamo smanjiti broj obaveza i aktivnosti kojima se bavimo, što više se opuštati i odlaziti ranije na počinak (najkasnije do 22,30 sati) te se buditi laganim razgibavanjem od kojega će naše tijelo procirkulirati toplinom i zadovoljstvom.
Kako si pomoći izvana?
Opustite se u vrućoj kupki s dodatkom morske soli, eteričnih ulja ili đumbira, sve su to zagrijavajući efekti koji će relaksirati napetosti. Za zimu najveći efekt možete postići s prirodnim eteričnim uljima crnog papra, ružmarina i ruže geranije, koja se dodaju u prirodni jabučni ocat (dovoljno je nekoliko kapljica) te zatim u toplu vodu.
U čemu sve još možemo naći sreću u zimi?
Umjereno vježbanje potaknut će izlučivanje “hormona sreće” u mozgu, kao i šetnje za sunčanih hladnih dana. Boravak u prirodi, pripremanje kreativnih cjelovitih obroka, pozitivna komunikacija s obitelji i briga o kućnim ljubimcima, sve su to aktivnosti koje nam mogu pomoći da zimu doživljavamo malo toplijom.
Sve navedene preporuke prilagodite svom stilu življenja zimi, tome koliko ste u zagrijanim prostorima koji isušuju i griju, a koliko na vanjskom zraku i hladnoći. Sukladno tome, individualizirajte svaku od smjernica kako bi bolje pristajala navikama i aktivnostima koje imate.