Dječje noćne more

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

Dječje noćne more

[/av_textblock]

[av_textblock size=’20’ font_color=” color=”]

Djeca često imaju noćne more od kojih se probude vrišteći, uznojena, blijeda, proširenih zjenica i nesvjesna okoline. Ujutro se najčešće ničega ne sjećaju.

[/av_textblock]

[av_three_fifth first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=”]
[av_textblock size=” font_color=” color=”]
Dok će mlađe dijete sanjati da ga natjeravaju mačka ili pas, dijete od četiri ili pet godina ima jako aktivnu maštu i njegovi snovi, kao i dnevne fantazije, više su nestvarni.

U toj dobi dijete može sanjati o zastrašujućim stvorenjima koje je vidjelo na videu ili TV-u ili su plod njegove mašte. Kad se od straha probudi može imati osjećaj pritiska u prsima, tahikardiju te smetnje sa disanjem. Noćne more pojavljuju se češće kada je dijete u mislima nečim zaokupljeno ili kada se zbiva promjena u njegovom životu, kao što su preseljenje, rođenje brata ili sestre, promjena kreveta, odvajanje od roditelja. Čudovište, duh ili zmaj u snu mogu simbolizirati  neko stresno iskustvo koje je dijete doživjelo tijekom dana ili neku preplavljujuću emociju poput bijesa i ljubomore. Na primjer, ako dijete prolazi kroz fazu odvajanja može sanjati da se izgubilo ili da ga je majka ostavila u trgovini.
[/av_textblock]
[/av_three_fifth]

[av_two_fifth min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=”]
[av_image src=’http://cuvarkuca.com/wp-content/uploads/2018/02/Djecje-noćne-more.jpg’ attachment=’3275′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’][/av_image]
[/av_two_fifth]

[av_hr class=’invisible’ height=’50’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

Kako možete pomoći djetetu da se lakše nosi s noćnim morama?

[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
Noćne more ne mogu se u potpunosti spriječiti, ali možete pomoći djetetu da se lakše nosi s njima. Izaberite zajedno noćnu lampicu koja će dovoljno osvijetliti sobu i stavite  mu u krevet omiljenu igračku ili više igračaka kako bi se osjećalo ohrabreno ovim „društvom“. Prije spavanja zajedno pregledajte ormare, pogledajte ispod kreveta, protresite plahtu.  Pitajte ga kada je zadnji puta vidjelo pravo čudovište danju. Ako se dijete i dalje boji zakoračite u njegovu maštu i tjerajte čudovište, izumite anti-čudovište sprej kojim ćete poprskati sobu ili djetetu odijenite posebnu anti-čudovište pidžamu.
[/av_textblock]

[av_textblock size=’20’ font_color=” color=”]

Odijenite djetetu posebnu anti-čudovište pidžamu.

[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
Neka vam dijete nacrta sliku zvijeri koje se boji, dajte joj smiješno ime i o njoj ispričajte smiješnu priču. Na primjer, čudovište ima svileno bijelo krzno, voli jesti sladoled i lakira nokte u crveno ili što već dijete može smiješno smisliti. Takva zamišljanja daju djetetu kontrolu nad čudovištem i čine ga manje ranjivim. Možete ograničiti čitanje zastrašujućih knjiga, ali čudovišta iz slikovnica bilo da su dijete nasmijala ili uplašila, u pravilu nestaju kada se knjiga zatvori.

Kada se dijete probudi zbog noćne more otiđite do njega i utješite ga, ali nemojte ponavljati detalje noćne more. Ostanite s njim 15-30 minuta dok se ne smiri i ponovno zaspi. Nema ništa lošeg u tome ako i prespava u vašem krevetu, ali dugoročno je važno da se dijete nauči nositi s noćnim morama u svom krevetu. Dječje noćne more najčešće prolaze spontano i uglavnom nema potrebe za specifičnom intervencijom.
[/av_textblock]

[av_textblock size=’10’ font_color=” color=”]

Izvor: Odgajam li dobro svoje dijete?, Gordana Buljan Flander, Ana Karlović

Autor: Čuvarkuća uredništvo

[/av_textblock]